21 grudnia 2011

DOC FEST 2011: Stanisława Brzozowskiego życie wśród skorpionów

Klub Krytyki Politycznej w Białymstoku oraz Kawiarnia Labalbal w ramach projektu "DOC FEST 2011" zapraszają na pokaz filmu "Stanisława Brzozowskiego życie wśród skorpionów"

Po projekcji zapraszamy do dyskusji z udziałem zaproszonych gości Mirosława Miniszewskiego oraz prof. Małgorzaty Kowalskiej. Prowadzenie spotkania Łukasz Kuźma.

22 grudnia (czwartek), godz. 19.00
Kawiarnia Labalbal
ul. Warszawska 21 lok.3, Białystok

20 grudnia 2011

Kino Zaangażowane: Yes Meni naprawiają świat

Kiedy mężczyzna reprezentujący koncern Dow Chemical ogłosił na antenie BBC, że jego firma wypłaci odszkodowanie ofiarom spowodowanej przez siebie katastrofy ekologicznej, prowadzący program dziennikarz oniemiał ze zdumienia. "Zrobimy to, co powinniśmy byli zrobić już dawno temu" - zapewniał przedstawiciel koncernu. Po dwudziestu latach już mało kto liczył na to, że chemiczny gigant ukaże ludzkie oblicze. Euforia trwała jednak bardzo krótko. Firma szybko zdementowała informację, a BBC poprosiło o wyjaśnienia na antenie. Okazało się, że mężczyzna, który składał zaskakujące obietnice, nie ma z koncernem nic wspólnego. "Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć, że nikt dziś nie liczy się z ofiarami" ? wyjaśnił. Skutki tego działania stały się szybko widoczne - akcje Dow błyskawicznie pikowały, a firma straciła w ciągu jednego dnia 2 miliony dolarów. Sprawcą całego zamieszania był "Yes-Men" Andy Bichlbaum - człowiek, który postawił sobie za zadanie ośmieszyć świat biznesu.

9 grudnia 2011

Biografie FEST: Czesław Miłosz

Mijający rok 2011 był ogłoszony rokiem Czesława Miłosza. Na koniec cyklu spotkań Biografie FEST chcielibyśmy porozmawiać o jego dziedzictwie. Co w ogromnej spuściźnie literackiej i poetyckiej noblisty może nadal inspirować i ciekawić? Czy Miłosz był pisarzem politycznym?

15 grudnia (czwartek) godz. 18:00
Centrum im. Ludwika Zamenhofa

W rozmowie udział wezmą 
Marta Konarzewska, Agnieszka Wiśniewska oraz Jaś Kapela.
  

DOC FEST 2011: Wolność jest darem Boga - spotkanie z Cezarym Ciszewskim

Nagrodzony Srebrnym Lajkonikiem wstrząsający dokument "Wolność jest darem Boga" opowiada o życiu grupy narkomanów ze squotu w kamienicy na Foksal 13. Autor, Cezary Ciszewski wkracza w środowisko narkomanów, aby nakręcić o nich dokument, jednak szybko przekonuje się, że jego bohaterowie są tacy sami jak on. Po pewnym czasie sam wpada w nałóg.

Pół roku spędziłem z warszawskimi heroinistami w opuszczonej kamienicy Foksal 13. Zarejestrowałem własny upadek. Tak naprawdę swoje występy rejestrowałem na marginesie, bo nigdy nie przypuściłbym, że upadnę, a moja przygoda to początek śmiertelnej i nieuleczalnej choroby, z którą walczę, starając się wejść do elitarnego klubu Jednego Procenta, tych, którym udaje się wyjść - wyznaje reżyser.


7 grudnia 2011

Biografie FEST: Stanisław Brzozowski

30-go kwietnia 2011 roku minęła setna rocznica śmierci patrona "Krytyki Politycznej" Stanisława Brzozowskiego, warto więc na koniec tego poświęconego mu roku spotkać się i porozmawiać o tym co w jego myśli wciąż inspiruje, ciekawi, co pomimo tylu lat różnicy jest nadal aktualne. Zapraszamy także wszystkich dla których to spotkanie z Brzozowskim będzie pierwszym w życiu, wspólnie odkryjmy jego twórczość, która fascynowała wielu przed nami, jak chociażby Czesława Miłosza czy Leszka Kołakowskiego .

8 grudnia (czwartek) godz. 18:00
Centrum im. Ludwika Zamenhofa


28 listopada 2011

Biografie FEST: Jan Józef Lipski

Klub Krytyki Politycznej w Białymstoku oraz Centrum im. Ludwika Zamenhofa w ramach projektu "Biografie FEST" zapraszają na debatę poświęconą postaci Jana Józefa Lipskiego. Okazją do przypomnienia dorobku Lipskiego jest grudniowa premiera wyboru jego "Pism politycznych".

1 grudnia (czwartek) godz. 18.00
Centrum im. Ludwika Zamenhofa
Warszawska 19, Białystok

22 listopada 2011

Kino Zaangażowane: Gasland. Kraj gazem płynący

Klub Krytyki Politycznej w Białymstoku oraz Koło Naukowe Socjologów UwB zapraszają na projekcję nominowanego do Oscara filmu „Kraj gazem płynący". Dokument opowiada o aktualnych problemach pojawiających się w związku z wydobywaniem gazu łupkowego w USA, już wkrótce również Polska może stać się polem podobnych wydarzeń."Kraj gazem płynący" jest istotnym ostrzeżeniem, na amerykańskim przykładzie ukazuje możliwe zagrożeniami płynące z eksploatacji złóż. Po projekcji zapraszamy do dyskusji.

28 listopada, poniedziałek, godz..20:00
UwB Wydział Historyczno-Socjologiczny
Plac Uniwersytecki 1, sala 94 (aula, I piętro)

18 listopada 2011

DOC FEST 2011: Norwegia. Najlepszy kraj na świecie?

Najwyższa na świecie jakość życia i ponad 75 procent szczęśliwych obywateli. Dobre szkoły, piękne fiordy i czyste powietrze w tym wszystkim szaleniec, który z zimną krwią zabija kilkadziesiąt osób. Co to za kraj? Oczywiście Norwegia.Pewnie wielu z nas zna mniej więcej norweską kulturę – potrafi wymienić nazwiska takie jak Ibsen czy Munch, przeczytało przynajmniej jeden norweski kryminał, a najtwardsi słuchają norweskiego black metalu. Pomimo tego kraj ten wciąż pozostaje dla nas zagadkowy. O tych i o innych sprawach w najbliższy czwartek z zaproszonymi gośćmi Magdą Błędowską oraz Agnieszką Wiśniewską porozmawia Michał Sydow. 

4 listopada 2011

DOC FEST 2011: Rosja. Na wschód od Edenu?

W polskim dyskursie medialnym przedstawiamy zazwyczaj Rosję jako kraj nieokiełznany, nieco dziki, ale potężny i groźny. Na ile prawdziwe są takie kalki i co jeszcze można powiedzieć o Rosji poza przypisaniem jej wciąż żywych imperialnych ambicji? Jak wygląda sfera publiczna i polityka tego kraju, jak rozwijają się ruchy społeczne i społeczeństwo obywatelskie? Rosja to także laboratorium półperyferyjnego kapitalizmu i form władzy łączących stare tradycje samodzierżawia z najnowszymi osiągnięciami marketingu politycznego. O tych i innych kwestiach Łukasz Kuźma porozmawia z Małgorzatą Kowalską, Agnieszką Romaszewską oraz Michałem Sutowskim.

Spotkanie poprzedzone będzie projekcją dokumentalnych etiud filmowych "Nasiona",  "7xMoskwa" oraz "Elektryczka" młodych polskich twórców  Marcina Cuske, Piotra Stasika oraz Wojciecha Kasperskiego.



26 października 2011

Rutkowska: Wendo zmienia swiadomość


Agnieszka Wiśniewska: Co Wendo ma wspólnego z feminizmem?


Ewa Rutkowska, trenerka Wendo: Gdy Wendo dotarło do Polski, uczył się go głównie ruch feministyczny. Mnie na Wendo wypchnęła Magda Środa, która była moją promotorką. Opowiadała mi o tym bezustannie, że świetne, że też muszę iść. Magda sama była na kursie dwa razy i była bardzo zadowolona. Ja w ruchu feministycznym, kiedy odbywały się pierwsze Wenda – nie byłam i było mi jakoś przykro. Dopiero na piątym roku trafiłam na ogłoszenie krakowskiej eFKi o kursie trenerskim. Pisałam pracę magisterską, miałam jakieś inne plany życiowe i Wendo je wszystkie zmieniło. Jak zdecydowałam się na kurs, zrezygnowałam z szeregu innych rzeczy.

10 października 2011

DOC FEST 2011: Miejsca Transformacji

Film „Miejsca transformacji" opowiada o procesach rewitalizacyjnych przestrzeni miejskich w Kijowie, Gdańsku, Berlinie oraz Cieszynie. Wszędzie tam następują sploty rozmaitych interesów, które pokazują z jak złożonymi procesami społecznymi mamy do czynienia. Nie jest trudne zrozumienie jakie znaczenie te doświadczenia mogą mieć dla naszego miasta. Sukcesy i błędy popełnione w miejscach objętych projektem „Miejsca transformacji" mogą stać się inspiracją dla działań podejmowanych w Białymstoku. Jaki jest cel i dokąd prowadzi rewitalizacja? To może i powinno zależeć od nas. 

28 września 2011

Wendo - kolejne warsztaty


Wendo to system samoobrony stworzony 30 lat temu w Kanadzie. Aby go trenować, nie potrzeba siły ani nadzwyczajnej sprawności. Każda kobieta może nauczyć się skutecznie bronić. Jak udowadniają jego pomysłodawcy, aby czuć się bezpiecznie, nie trzeba stosować przemocy - wystarczy wiedzieć, co zrobić w sytuacji zagrożenia.

Nasz projekt obejmuje cykl dwudniowych (sobota - niedziela, godz. 10 - 17), darmowych warsztatów, otwartych dla wszystkich mieszkanek Podlasia, z różnych środowisk i w różnym wieku. WenDo nie jest sztuką walki. Podczas zajęć będziemy się uczyć, jak nie dopuścić do agresji, a w razie zagrożenia, jak się skutecznie bronić.

27 września 2011

Projekt WenDo - Bezpieczne Kobiety

Klub Krytyki Politycznej w Białymstoku  ponownie dziękuje: wszystkim, którzy przez ostatni tydzień zagłosowali na Projekt WenDo - Bezpieczne Kobiety, trzymali kciuki, wspierali nas. Dzięki Wam projekt w plebiscycie "Żubr Budzi Podlasie" zdobył najwięcej głosów i doczekał się realizacji! Kolejne warsztaty już w październiku.

29 czerwca 2011

Kongres Ruchów Miejskich: Tezy o mieście

W dniach 18-19 czerwca w Poznaniu odbył się pierwszy w historii Kongres Ruchów Miejskich. Uczestniczyło w nim ponad 100 osób z prawie 50 różnych organizacji. Najważniejszą zdobyczą Kongresu było ustalenie wspólnego minimum, wypracowanego demokratycznie w grupach roboczych i sformułowanego w postaci 9 Tez.

27 czerwca 2011

Cudowne źródło w morzu wszechogarniającej głupoty. Relacja z premiery filmu "Jak to jest"

To właśnie w białostockiej Galerii Arsenał, wśród tej wspaniałej kolekcji, mnie olśniło: nie intelektualiści opisali wszystkie zmiany po 1989 roku, tylko ludzie sztuki - mówi dokumentalistka, Agnieszka Arnold.
Więcej w "Gazecie Wyboeczej"

2 czerwca 2011

Białostocka premiera filmu "Zamach" Yael Bartany

Zapraszamy na białostocką premierę najnowszego filmu redaktorki artystycznej Krytyki Politycznej Yael Bartany pt. "Zamach".

25 maja 2011

Odczarować narkotyki - spotkanie z Janem Smoleńskim

Zapraszamy na spotkanie z Janem Smoleńskim autorem książki "Odczarowanie. Z artystami o narkotykach".

Prowadzenie Michał Sydow (Klub Krytyki Politycznej w Białymstoku).

23 maja 2011

Wojny narkotykowe - doniesienia z pola walki

Najbliższe spotkanie Klubu Krytyki Politycznej w Białymstoku poświęcone będzie najnowszej publikacji wydawnictwa KP "Wojny narkotykowe - doniesienia z pola walki". Książka zawiera opowieści reporterów, ekspertów, pisarzy i działaczy społecznych z różnych stron świata o tym, jak w imię politycznych i mafijnych interesów ginie podmiotowość ofiar, dobro uzależnionych i społeczna racjonalność. Autorzy pokazują społeczne i polityczne konteksty globalnego narkobiznesu. Opowiadają o tym, jak brutalna represja zastępuje rozsądną terapię, a ściganie widm - walkę z realnym problemem. Fronty morderczej "wojny z narkotykami" to obszary nieopisanej nierówności, wykluczenia, biedy i przemocy. 

11 maja 2011

Rick Lines w Białymstoku

Zapraszamy do udziału w spotkaniu inaugurującym nowy cykl debat Klubu Krytyki Politycznej w Białymstoku "Narkopolityka". Rozmowa z Rickiem Linesem dotyczyć będzie różnych aspektów polityki narkotykowej - od praw człowieka, harm reduction, zagadnień prawnych do aktualnych międzynarodowych trendów.

19 kwietnia 2011

"Jaka lewica?” zapis z debaty inaugurującej działalność Klubu Krytyki Politycznej w Białymstoku - kwiecień 2008r.

"Jaka lewica?” zapis z debaty inaugurującej działalność Klub Krytyki Politycznej w Białymstoku z udziałem Sławomira Sierakowskiego, Bartosza Kuźniarza oraz Mirosława Miniszewskiego. Prowadzenie Piotr Kempisty.

9 marca 2011

Pakt dla Kultury - konsultacje społeczne w Białymstoku

Pakt to propozycją umowy pomiędzy stroną społeczną i rządem zawierającą sugestie zmian w finansowaniu działalności kulturalnej. Wśród postulatów zawartych w dokumencie znajdują się m.in.: podniesienie poziomu finansowania kultury w budżecie państwa, do co najmniej 1 procenta poczynając od 2012 roku; zrównanie w prawach podmiotów publicznych, społecznych i prywatnych prowadzących działalność kulturalną; uznanie za priorytetowe stworzenie pełnego systemu edukacj.

Celem Paktu jest znaczące zwiększenie uczestnictwa Polaków w kulturze. Brak szerokiego dostępu do niej jest obecnie jednym z hamulców rozwoju. Przygotowany przez stronę społeczną - ruch Obywateli Kultury - pakt wchodzi w fazę intensywnych konsultacji społecznych. Każdy, kto czuje się obywatelem kultury, może mieć wpływ na jego ostateczny kształt.

Spotkanie poprowadzą Łukasz Kuźma (Klub Krytyki Politycznej w Białymstoku) oraz Jerzy Szerszunowicz (Centrum im. Ludwika Zamenhofa)

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w debacie
17 marca (czwartek) godz. 17.30, Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19

Tutaj można zapoznać się z aktualną wersją Paktu dla kultury.

Pakt dla Kultury - tekst jednolity


Pakt dla Kultury zawarty pomiędzy rządem Rzeczpospolitej Polskiej, reprezentowanym przez Prezesa Rady Ministrów i Sejmem RP, reprezentowanym przez Marszałka Sejmu oraz stroną społeczną
reprezentowaną przez ruch, który określił się jako Obywatele Kultury.

3 marca 2011

Łukasz Kuźma w Radio Akadera

W niedzielę 6 marca, Łukasz Kuźma z Klubu Krytyki Politycznej w Białymstoku będzie gościł w programie Urszuli Wołos na antenie Radia Akadera. Tematem audycji będzie problem bezpieczeństw kobiet w naszym mieście.
 
6 marca, niedziela, godz. 9.00, 87.7 MHz lub www.akadera.bialystok.pl

2 marca 2011

Manifa: Dość Wyzysku wymawiamy służbę

„Dość wyzysku! Wymawiamy służbę!” to hasło tegorocznej XII Manify. Będziemy mówić o drastycznych nierównościach ekonomicznych, o tym, że 2 miliony Polaków i Polek żyje poniżej progu ubóstwa. Bezrobocie, łamanie prawa pracy, „elastyczne” formy zatrudnienia w sposób szczególny dotykają kobiet, bo to głównie one zatrudniane są w sklepach w ochronie zdrowia, bądź jako tzw. personel pomocniczy na uczelniach i urzędach. Kobiety mają też kolejne „etaty”, pracę w domu i pracę opiekuńczą – za tę pracę nie dostają ani wynagrodzenia, ani większej emerytury.


26 lutego 2011

"Zakazane Miłości" - spotkanie autorskie

Zapraszamy na: spotkanie autorskie wokół książki „Zakazane miłości”
Udział wezmą:

Marta Konarzewska
Piotra Pacewicz
Jej Perfekcyjn

1 marca 2010r. (wtorek) godz. 17.30
Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Warszawska 19

22 lutego 2011

„Walczące słowa – postać i myśl Judith Butler”

Spotkanie w ramach festiwalu "Nienormatograf". Udział wezmą:

Roman Kurkiewicz - dziennikarz, felietonista „Przekroju” oraz "Wprost".

Adam Ostolski - socjolog, tłumacz książki "Walczące Słowa", członek Krytyki Politycznej.

Małgorzata Kowalska - kierowniczka katedry filozofii na Instytucie Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, członkini Klubu Krytyki Politycznej w Białymstoku.
 
Czy cenzura jest dopuszczalna? Niektóre słowa ranią, dlaczego więc ich nie zakazać? Przecież „pedał” boli tak samo jak cios w splot słoneczny. A co z pornografią? Poniża kobiety, więc może należy wyjąć ją spod prawa? Takie pytania postawiła sobie wybitna amerykańska filozofka Judith Butler. Walczące słowa to erudycyjny esej czerpiący z psychoanalizy, prawoznawstwa, socjologii i nauki o kulturze. Butler analizuje konkretne regulacje prawne, wyroki amerykańskiego Sądu Najwyższego, przykłady z międzynarodowej polityki, kultury popularnej i literatury. Po drodze trafia nawet na hip-hop.
 

O autorce

Judith Butler (1956)–amerykańska filozofka, profesorka literatury porównawczej i retoryki University of California w amerykańskim Berkeley, zajmuje się teoriami władzy, seksualności, tożsamości i płci. Jej najbardziej znaną książką jest wydana w 1990 roku Uwikłani w płeć. Feminizm i polityka tożsamości, która dała początek teorii queer (wyd. pol. Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2008).

19 lutego 2011

Michał Sydow w Audycji Kulturalnej Radia Akadera

W niedzielny poranek Michał Sydow z Klubu Krytyki Politycznej w Białymstoku będzie gościł w Audycji Kulturalnej na antenie Radia Akadera. Tematem audycji będzie Festiwal Kultury Queer "Nienormatograf". 

20 lutego, niedziela, godz. 9.00, 87.7 MHz lub www.akadera.bialystok.pl

14 lutego 2011

Pełen program festiwalu "Nienormatograf"

Środa 23 lutego
17.30 | panel dyskusyjny „Walczące słowa – postać i myśl Judith Butler”
ROMAN KURKIEWICZ, ADAM OSTOLSKI, MAŁGORZATA KOWALSKA

Czwartek 24 lutego
17.30 | film „I Bóg stworzył transwestytę”
19.00 | panel dyskusyjny „Kultura przez wielkie Q”
RAFALALA, PAWEŁ SOŁODKI, KATARZYNA CITKO

Piątek 25 lutego
17.30 | blok filmowy „Bez bikini”
19.00 | blok filmowy „Jestem sobą – jestem homo”

Sobota 26 lutego11.00 | warsztaty „Obcy w heteromatriksie” i „Oswajanie transpłciowości”*
17.30 | blok filmowy „HIV: od Bollywood do Hollywood”

Niedziela 27 lutego11.00 | warsztaty „Obcy w heteromatriksie” i „Oswajanie transpłciowości”*
17.30 | blok filmowy „Temat: poza schemat”
18.15 | blok filmowy „Po prostu – życie”

Poniedziałek 28 lutego17.30 | film „She’s a Boy I Knew”
18.45 | panel dyskusyjny „Queer po polsku – queer po ludzku”
ANNA GRODZKA, KRYSTIAN LEGIERSKI, SANDRA EJSYMONT
21.00 | impreza
Queer komm zu mir!
da boyz 'n' girlz 'n' some1elz
drag-show: DA BOYZ, muza: DTEKK – 8zł/10zł
Klub Muzyczny METRO – Białystok – Białówny 9A

Wtorek 1 marca 
17.30 | spotkanie autorskie „Zakazane miłości”
MARTA KONARZEWSKA, PIOTR PACEWICZ, JEJ PERFEKCYJNOŚĆ

Codziennie 23 lutego-1 marca 11.00-17.30 | queerowa czytelnio-księgarnia „Książki z szafy” i wystawa fotografii Anji Hordejuk „The Crying Game”
Centrum im. Ludwika Zamenhofa – Białystok – Warszawska 19 - WSTĘP WOLNY
Klub Muzyczny METRO - Białówny 9A - WSTĘP 10 zł

13 lutego 2011

Otwarte warsztaty: „Oswajanie transpłciowości” i „Obcy w heteromatriksie” - zapisy

W ramach Nienormatografu odbędą się 2 otwarte warsztaty: „Oswajanie transpłciowości” i „Obcy w heteromatriksie”. Każdy z warsztatów będzie przeprowadzony dwukrotnie: 26 i 27 lutego (sobota i niedziela) w Centrum im. Ludwika Zamenhofa (Białystok, ul. Warszawska 19) w godzinach 11.00-17.00.

10 lutego 2011

Festiwal Kultury Queer "Nienormatograf"

Już za dwa tygodnie start Festiwalu Kultury Queer "Nienormatograf", który Klub Krytyki Politycznej w Białymstoku organizuje wraz z Stowarzyszeniem 9/12. W ramach festiwalu odbędą się panele dyskusyjne, w których zasiądą m.in. Krystian Legierski, Marta Konarzewska, Małgorzata Kowalska, Roman Kurkiewicz, Piotr Pacewicz, Jej Perfekcyjność, Adam Ostolski, Rafalala.

1 lutego 2011

Zagłosuj na Projekt WenDo: Bezpieczne Kobiety

Zachęcamy do oddawania głosów w konkursie Żubr Budzi Podlasie na projekt Klubu Krytyki Politycznej w Białymstoku!

7 stycznia 2011

Islandia: Wyspa stracona?

Mieszkańcy Islandii nie noszą nazwisk, więc w książce telefonicznej znajdziesz ułożone alfabetycznie imiona. Althing, islandzki parlament, wygląda jak mały domek, a w jego pobliżu sprzedają ponoć najlepsze na świecie hot dogi. Islandczycy jadają gnijącego rekina i kryją się przed wybuchami wulkanów. Jako pierwsi mieli panią premier lesbijkę, która dokonała coming outu. I jako pierwsi musieli ogłosić bankructwo z powodu kryzysu na rynkach finansowych. Islandia to również kraj o niezwykle bogatej kulturze. Muzyka — Björk i Sigur Rós, filmy — Nói albínói i 101 Reykjavíka także teatr i literatura. Jakim cudem ludzie na tej małej wyspie są tak twórczy i utalentowani?

Wiśniewska: 2010 w Klubach Krytyki Politycznej

„Kluby Krytyki Politycznej to lokalne środowiska aktywne w sferach polityki, nauki i kultury”, piszemy na stronie. Ale to też coś więcej – to zapał dziesiątków ludzi, z którymi miałam frajdę cały rok współpracować. Dyskusje, prelekcje, pokazy, protesty i listy otwarte - czyli rok 2010 w Klubach Krytyki Politycznej okiem ich koordynatorki.