4 listopada 2011

DOC FEST 2011: Rosja. Na wschód od Edenu?

W polskim dyskursie medialnym przedstawiamy zazwyczaj Rosję jako kraj nieokiełznany, nieco dziki, ale potężny i groźny. Na ile prawdziwe są takie kalki i co jeszcze można powiedzieć o Rosji poza przypisaniem jej wciąż żywych imperialnych ambicji? Jak wygląda sfera publiczna i polityka tego kraju, jak rozwijają się ruchy społeczne i społeczeństwo obywatelskie? Rosja to także laboratorium półperyferyjnego kapitalizmu i form władzy łączących stare tradycje samodzierżawia z najnowszymi osiągnięciami marketingu politycznego. O tych i innych kwestiach Łukasz Kuźma porozmawia z Małgorzatą Kowalską, Agnieszką Romaszewską oraz Michałem Sutowskim.

Spotkanie poprzedzone będzie projekcją dokumentalnych etiud filmowych "Nasiona",  "7xMoskwa" oraz "Elektryczka" młodych polskich twórców  Marcina Cuske, Piotra Stasika oraz Wojciecha Kasperskiego.




17.11.2011r. (czwartek), godz. 18.00
Centrum im. Ludwika Zamenhofa
ul. Warszawska 19, Białystok

Spotkaniu towarzyszy publikacja "Krytyka Polityczna: Na Wschód od Edenu". W trakcie spotkania pismo będzie można otrzymać bezpłatnie. Liczba egzemplarzy ograniczona.


Udział wezmą:

Małgorzata Kowalska  – kierowniczka katedry filozofii na Instytucie Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku. Zajmuje się przede wszystkim filozofią społeczną i polityczną. Członkini Klubu Krytyki Politycznej w Białymstoku.

Agnieszka Romaszewska – polska dziennikarka prasowa i telewizyjna, dyrektorka Biełsat TV.oraz oddziału TVP w Białymstoku. Członkini zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W latach 80 działaczka Niezaleznego Zrzeszenia Studentów i opozycji demokratycznej. Była stażystką w "The Washington Times", "The Washington Post", pracowała w "Życiu Warszawy", następnie Telewizji Polskiej. Nakręciła sześć reportaży i filmów dokumentalnych, m.in. "W cieniu KGB", "Misjonarze", "Towarzysze i przyjaciele", "Cudza ojczyzna".

Michał Sutowski - politolog, absolwent Kolegium MISH UW, obecnie kończy stosowane nauki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim, autor pracy magisterskiej nt. konserwatywnej modernizacji w putinowskiej Rosji. Zajmuje się m.in. ideologią polskiej opozycji demokratycznej, polityką rosyjską i niemiecką a także myślą polityczną Carla Schmitta, Chantal Mouffe i Borysa Kagarlickiego. Sekretarz redakcji Krytyki Politycznej.

Łukasz Kuźma –  działacz społeczny, absolwent medycyny na Akademii Medycznej w Białymstoku, zdrowia publicznego w Wyższej Szkole Administracji Publicznej oraz podyplomowych studiów zarządzania na Akademii Ekonomicznej w Wrocławiu. Ukończył także XV Szkołę Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego.. W 2009 otrzymał „Świadectwo Otwartego Umysłu” - nagrodę w konkursie „Gazety Wyborczej” „Przystanek Młodzi”.Członek zespołu „Krytyki Politycznej” i redakcji portalu Lewica.pl. Koordynuje działalność Klubu KP w Białymstoku.


O FILMACH


7 X MOSKWA. Dokument Piotra Stasika można porównać do poezji bez słów. Widzimy siedem długich ujęć pokazujących Moskwę. Punkty, w których ustawiono kamerę, nie zostały bynajmniej wybrane przypadkowo: to charakterystyczne, newralgiczne i całkowicie różne miejsca stolicy Rosji. W każdym ujęciu coraz głębiej wchodzimy w materię miasta i odkrywamy jego rzeczywistość.

NASIONA. W chacie na uboczu wioski otoczonej łańcuchem ałtajskich gór mieszka wielodzietne małżeństwo całkowicie odrzucone przez resztę społeczności. Rodzina wiedzie żywot na skraju nędzy, ledwo wiążąc koniec z końcem. Kiedyś doszło tu do ogromnej tragedii, teraz wszyscy - rodzice i ich dzieci - płacą za niegdysiejszy grzech. Reżyseria Wojciech Kasperski.

ELEKTRYCZKA
. Ktokolwiek "jechał" z Wieniczką Jerofiejewem z Moskwy do Pietuszek, niewątpliwie zastanawiał się, jak wygląda dziś podróż rosyjską elektryczką. Odpowiedź na pewno pomoże znaleźć dokument Macieja Cuske. Dziecko stawiające pierwsze kroki, elegant rozmawiający przez komórkę, mężczyzna z walizeczką i wiele innych postaci pozwala ukazać przekrój dzisiejszego społeczeństwa Rosji.


O PROJEKCIE


DOC Fest 2011 jest to organizowany przez Klub Krytyki Politycznej w Białymstoku przegląd najciekawszych i najgłośniejszych filmów dokumentalnych powstałych w Polsce po 1989 roku, a przede wszystkim filmów opisujących najważniejsze wydarzenia, zjawiska społeczne, przywołujących gorące debaty publiczne, wywołujących dyskusje w mediach, w świecie kultury i nauki. W programie DOC Festu znajdą się debaty i spotkania spotkania z twórcami filmów, z ekspertami: publicystami, socjologami, ludźmi kultury, którzy zaproponują szersze spojrzenie na prezentowane filmy. 


Spotkanie realizowane w ramach cyklu Klubu Krytyki Politycznej w Białymstoku „DOC FEST 2011” dzięki finansowym wsparciu Prezydenta Miasta Białegostoku