10 października 2011

DOC FEST 2011: Miejsca Transformacji

Film „Miejsca transformacji" opowiada o procesach rewitalizacyjnych przestrzeni miejskich w Kijowie, Gdańsku, Berlinie oraz Cieszynie. Wszędzie tam następują sploty rozmaitych interesów, które pokazują z jak złożonymi procesami społecznymi mamy do czynienia. Nie jest trudne zrozumienie jakie znaczenie te doświadczenia mogą mieć dla naszego miasta. Sukcesy i błędy popełnione w miejscach objętych projektem „Miejsca transformacji" mogą stać się inspiracją dla działań podejmowanych w Białymstoku. Jaki jest cel i dokąd prowadzi rewitalizacja? To może i powinno zależeć od nas. 

20 października (czwartek), godz. 18:00 
Centrum im. Ludwika Zamenhofa
ul. Warszawska 19

Po projekcji zapraszamy na dyskusję z udziałem reżysera oraz zaproszonych gości.
Udział wezmą: Łukasz Konopa, Katarzyna Niziołek, Agata Szczęśniak oraz Bartosz Kuźniarz. 

Łukasz Konopa
Skończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, reżyserię na Uniwersytecie Śląskim, studiuje reżyserię filmów dokumentalnych w National Film and Television School. Autor zdjęć do filmów Artura Żmijewskiego „Katastrofa", „KDT" (cześć cyklu Demokracje), „Świecie 2009". Autor filmów: „Ukryci" (film jest częścią pracy magisterskiej powstałej na Uniwersytecie Warszawskim pod kierunkiem prof. Joanny Tokarskiej-Bakir,), „Moje dwadzieścia okrążeń", „Chorzy i potrzebujący", „Wizyta", „Oko" (etiudy zrealizowane na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach). Drugi reżyser filmu Jakuba Czekaja „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać". 


Katarzyna Niziołek Pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie prowadzi zajęcia z socjologii makrostruktur społecznych i socjologii narodu oraz kursy specjalizacyjne – ze społeczeństwa obywatelskiego, organizacji pozarządowych, sztuki i reklamy społecznej oraz nauczania wielokulturowości. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat obywatelskich aspektów działań społeczno-artystycznych. Stypendystka The Clifford & Mary Corbridge Trust (University of Cambridge). Publikowała m.in. w: „Pograniczu”, „Trzecim Sektorze”, „Przeglądzie Socjologii Jakościowej” i anglojęzycznym „Limes. Cultural Regionalistics”. Jest prezesem Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku i członkiem Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Angażuje się w działalność społeczną w obszarze animacji kultury i edukacji nieformalnej. Współtworzyła m.in. Szlak Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku oraz realizowała projekty poświęcone architekturze czasów PRL-u i przemianom postpeerelowskich przestrzeni miejskich: „Ładniej? PRL w przestrzeni miasta” i „35 lat później”. W 2009 r. została nagrodzona w ramach akcji „Przystanek Młodzi” – „za dyskusje o wielokulturowości i tolerancji oraz za działania na rzecz historii lokalnej”.

Agata Szczęśniak
Współzałożycielka pisma "Krytyka Polityczna", wicenaczelna redakcji pisma i portalu www.krytykapolityczna.pl, członkini zarządu Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego. W latach 2005-2008 redaktorka działu Opinie/Świąteczna „Gazety Wyborczej". Socjolożka, absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW, studiowała też filozofię na Uniwersytecie Warszawskim.  


Bartosz Kuźniarz
Socjolog, filozof, tłumacz, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2004 roku pracownik Katedry Filozofii Uniwersytetu w Białymstoku. W latach 2007-2009 członek redakcji pisma "Kronos" obecnie członek Klubu Krytyki Politycznej w Białymstoku. Autor książek "Pieniądz i system. O diable w gospodarce" oraz "Goodbye Mr. Postmodernism. Teorie społeczne myślicieli późnej lewicy" 

Miejsca Transformacji 

Film ilustruje procesy rewitalizacyjne w Berlinie, Gdańsku i Kijowie. Szczególną uwagę zwrócono na dzielnice tych postindustrialnych miast, wymagających zmiany recepcji społecznej, a posiadających ważne konotacje historyczne na drodze ku zmianie systemu i wprowadzaniu standardów demokratycznych, ponieważ od ponad 20 lat podlegają one transformacji, która powoduje stopniowe wykluczanie i zaniedbywanie pewnych miejsc, nie tylko w miastach realizacji projektu. Autor filmu podejmie próbę opowiedzenia o roli, jaką może pełnić sztuka jako iskra inicjująca i narzędzie wzmacniające ruchy społeczne, aktywność obywatelską, oraz zmianę sposobu postrzegania przestrzeni publicznej. Głównym celem filmu jest ukazanie, że rewitalizacja może być społeczną zmianą, a dzięki faktowi utrwalenia tych relacji za pomocą nośnika, jakim jest film, istnieje duża szansa na upowszechnienie i spopularyzowanie doświadczeń berlińskich jako jednego z ciekawszych rozwiązań na rewitalizację przestrzeni publicznej przez sztukę, lecz również na rewitalizację społeczną przez aktywizację obywatelską.

Film dokumentalny
scenariusz i reżyseria: Łukasz Konopa
opieka artystyczna: Artur
Żmijewski
zdj
ęcia: Weronika Tofilska, Łukasz Konopa, Krzysztof Trojnar, Rafał Żurek
monta
ż: Leszek Molski
produkcja: Krytyka Polityczna (Marcin Cha
łupka, Katarzyna Fidos, Maria Klaman)
czas: 45 min.
Polska 2011

Premiera 20 września 

DOC FEST 2011 

DOC Fest 2011 jest to organizowany przez Klub Krytyki Politycznej w Białymstoku przegląd najciekawszych i najgłośniejszych filmów dokumentalnych powstałych w Polsce po 1989 roku, a przede wszystkim filmów opisujących najważniejsze wydarzenia, zjawiska społeczne, przywołujących gorące debaty publiczne, wywołujących dyskusje w mediach, w świecie kultury i nauki. W programie DOC Festu znajdą się projekcje filmów dokumentalnych opisujących Polskę ostatnich dwóch dekad, czas transformacji ustrojowej i społeczne konsekwencje tej transformacji oraz prelekcje, debaty i spotkania spotkania z twórcami filmów, z ekspertami: publicystami, socjologami, ludźmi kultury, którzy zaproponują szersze spojrzenie na prezentowane filmy. 


Spotkanie realizowane w ramach cyklu Klubu Krytyki Politycznej w Białymstoku „DOC FEST 2011” dzięki finansowemu wsparciu Prezydenta Miasta Białegostoku.