3 grudnia 2013

Białystok - miasto wolne od narkotyków?

6.12.2013, 16:30
Kawiarnio-księgarnia Spółdzielnia, ul. Skłodowskiej-Curie 8/1
W Polsce co 3 godziny zatrzymywana jest osoba podejrzana o posiadanie narkotyków. Co roku zatrzymywanych jest 30 tys. osób. Z czego wynika taka sytuacja i czy jest ona korzystna dla polskiego społeczeństwo? Czy restrykcyjne prawo narkotykowe jest skuteczną metodą przeciwdziałania uzależnieniom?

Goście debaty:
Agnieszka Sieniawska – autorka raportu Rzecznika Praw Osób Uzależnionych, przewodnicząca Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej;
dr Dorota Szadkowska-Rogowska - dr nauk medycznych, specjalistka chorób zakaźnych, HIV/AIDS, Zakład Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku;
Piotr Kubaszewski – prawnik, Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Prowadząca: Maja Ruszpel, dziennikarka, rzecznik prasowy Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej.

W grudniu 2011 roku weszła w życie  znowelizowana Ustawa o Przeciwdziałaniu Narkomanii. Jedną z istotniejszych zmian jest danie prokuratorom możliwości umorzenia postępowania i odstąpienia od wymierzania kary w przypadku kiedy zatrzymany posiada niewielkie ilości  narkotyków na własny użytek. Jednak jak wynika z Raportu Rzecznika Praw Osób uzależnionych 2012/1013 wciąż niewielu prokuratorów korzysta z możliwości jakie daje im nowe prawo.

Czy wiesz, że to właśnie we wschodniej Polsce liczba spraw umorzonych przez prokuratorów jest najmniejsza?  W Białymstoku w 2012 roku umorzono tylko 16 spraw, w Rzeszowie 11. Dla porównania w Poznaniu było 496 a we Wrocławiu 353.

Podczas debaty chcemy wspólnie zastanowić się nad przyczynami tej sytuacji oraz nad tym czy jest ona korzystna dla przeciwdziałaniu uzależnieniom. Będziemy też rozmawiać o możliwych zmian w polityce narkotykowej, dzięki którym profilaktyka byłaby skuteczniejsza.


Organizatorzy:
Polska Sieć Polityki Narkotykowej
Helsińska Fundacja Praw Człowieka