22 listopada 2010

Białystok: Żubroffka MovieFest

W dniach 1 - 5 grudnia 2010 r. zapraszamy na V Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych. "Zubroffka". W ramach festiwalu zaprezentowanych zostanie 67 filmów z Polski, Rosji, Białorusi, Estonii, Ukrainy, Azerbejdżanu, Bułgarii, Niemiec, Hiszpanii, Japonii, Kanady, Grecji, Francji, Wielkiej Brytanii. W całym województwie podlaskim odbędą się prezentacje filmowe z festiwali filmów krótkometrażowych z całego świata m.in. tokijskiego JAPAN MEDIA ARTS, kijowskiego DOCUDAYS, poznańskiego ANIMATORA.
Klub Krytyki Politycznej w Białymstoku jest paronem medialnym festiwalu.


Szczegółowy program 

1 grudnia 2010 godz. 18.00 Galeria Arsenał ul. Adama Mickiewicza 2, wstęp wolny
Pokaz filmów z Festiwalu JAPAN MEDIA ARTS (JAP)

Japoński festiwal Media Arts to impreza, łącząca różnorodne formy ekspresji, dostępne w przestrzeni pomiędzy sztuką a rozrywką, takie jak sztuka interaktywna, instalacje, grafika, fotografia cyfrowa, sieć, gry, animacje, wideo, komiks itp. Całe to spektrum zostało zdefiniowane jako „media arts”, bo granice pomiędzy formami i gatunkami coraz częściej zacierają się i trudno jednoznacznie określić, co jest sztuką, a co rozrywką. Na festiwal zgłaszanych jest zwykle ok. 2500 dzieł z ponad 40 krajów. Organizowane są trzy odsłony imprezy: w Tokio, w wybranym japońskim mieście oraz za granicą. Dzięki współpracy z innymi festiwalami sztuki mediów, dzieła z Media Arts można zobaczyć na całym świecie.

godz. 19.00 Art Przychodnia w Sokółce, ul. Piłsudskiego 1, wstęp wolny
Pokaz filmów z Festiwalu GLOBALNY ROZWÓJ W KINIE (PL)
Festiwal Globalny Rozwój w Kinie to pierwsze tego typu wydarzenie kulturalno-edukacyjne w Europie Środkowo-Wschodniej (podobne imprezy odbywają się m.in. w Belgii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, USA, Indiach i w Kenii). W jego ramach zobaczyć można światowej klasy filmy dokumentalne, nagrodzone na takich festiwalach jak: Sundance Film Festival (USA), Leipzig Film Festival (Niemcy) czy Panafrican Film Festival. Podczas festiwalu prezentowane jest kino, przedstawiające rzeczywistość, życie codzienne i sytuację społeczną w krajach rozwijających się (tzw. krajach Globalnego Południa), a także pomoc niesioną ich mieszkańcom. Pokazy kina globalnego rozwoju mają pomóc polskim widzom w zrozumieniu sytuacji w krajach ubogich, uwrażliwić ich na potrzeby społeczności tych krajów, zwiększyć świadomość i pokazać jak sprawy światowe wpływają na codzienne życie zwykłych ludzi. Międzynarodowy Festiwal Globalny Rozwój w Kinie odpowiada na potrzeby nowoczesnych Polaków, zwłaszcza młodych ludzi i studentów, zainteresowanych szeroko pojętą tematyką społeczną, sprawami międzynarodowymi i problematyką globalną.

godz. 20.00 kino Forum, ul. Legionowa 5 , wstęp wolny
Otwarcie Festiwalu – Krótkometrażowe filmy Romana Polańskiego z muzyka na żywo Sza/Za
Projekt łączący pokaz krótkometrażowych filmów Romana Polańskiego i muzykę graną na żywo przez zespół Sza/Za to rodzaj hołdu złożonego Krzysztofowi Komedzie, wybitnemu polskiemu kompozytorowi jazzowemu i współpracownikowi Polańskiego. Większość etiud powstała w latach 1958-1962, gdy Polański studiował w Szkole Filmowej w Łodzi. Krótkie metraże z tego okresu cechuje znaczne zróżnicowanie – od ćwiczeń filmowych, takich jak „Morderstwo” (1957) czy „Uśmiech zębiczny” (1957) po metaforyczne „Rozbijemy zabawę” (1957), „Ssaki” (1962) czy „Dwóch ludzi z szafą” (1958). Filmy te pokazują czarny humor i surrealistyczne oblicze Polańskiego, a także umiejętność opowiadania filmowej historii i nieustępliwość w dochodzeniu prawdy o ludzkiej naturze.

Duet Sza/Za tworzą Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki – muzycy, improwizatorzy i promotorzy kultury warszawskiej sceny muzycznej i artystycznej. Na ich twórczość składa się „mieszanka hałasu i ciszy, popu i współczesnej muzyki kameralnej, piękno miesza się tu z brzydotą, a wyrafinowana mądrość z czystą bezmyślnością”. W ich instrumentarium znajdują się: klarnet, skrzypce, analogowe stacje loopów i inne generatory subtelnych efektów. Muzycy starają się rozpuścić te opozycje i uwolnić widzów i słuchaczy z okowów reguł i oczekiwań.

FILMY:
MORDERSTWO, Polska 1957, 1 min 30 sek.
Pierwszy film, a raczej reżyserskie ćwiczenie – krótka scena, w której śpiący mężczyzna zostaje śmiertelnie dźgnięty nożem przez nieznanego intruza.
UŚMIECH ZĘBICZNY, Polska 1957, 1 min 27 sek.
Przystojny podglądacz zauroczony jest widokiem roznegliżowanej sąsiadki – do momentu, kiedy na jej miejscu nie pojawi się… mąż.
ROZBIJEMY ZABAWĘ, Polska 1957, 7 min 38 sek.
Grupa wandali wdziera się na studencką potańcówkę, zaczepiając bawiących się ludzi. Akt bezmyślnej przemocy został wyreżyserowany z choreograficzną perfekcją, współgrającą z elektryzującym podkładem jazzowym Komedy. Polański zaangażował tu prawdziwych chuliganów z Bałut.
DWAJ LUDZIE Z SZAFĄ, Polska 1958, 15 min.
Dwaj mężczyźni pewnego dnia wynurzają się z morza i dźwigając wielką, starą szafę ruszają w miasto. Każdy, kogo napotykają na swej drodze, okazuje się wrogi i okrutny. Ta surrealistyczna i liryczna zarazem, wielokrotnie nagradzana przypowieść, stanowi przykład wyrafinowanej reżyserii, oszczędnej w dialogi i bogatej w sugestywne obrazowanie, pełnej okrucieństwa i wrażliwości jednocześnie.
KIEDY SPADAJĄ ANIOŁY, Polska 1959, 22 min.
Dyplomowy film Polańskiego to ambitna produkcja, w której bezbarwne sceny z życia babci klozetowej z krakowskich Sukiennic przeplatają się z retrospekcjami z jej barwnej i pełnej nadziei młodości.
LAMPA, Polska 1959, 7 min 50 sek.
Symboliczna etiuda: w mroczny świat starego sklepu lalkarza wdziera się ogień, który w kilka minut pożera zabawki – w płomieniach plastikowe twarze i ręce lalek wydają się żywe...
SSAKI, Polska 1962, 10 min 15 sek.
Pierwsza prywatna produkcja filmowa w PRL. Nakręcona podczas pobytu w Zakopanem zabawa Polańskiego z przyjaciółmi, jest przejrzystą metaforą o przekornej walce o dominację, w której wszyscy uczestniczymy.

2 grudnia 2010
godz. 12.00 Liceum Plastyczne w Supraślu, pl. T. Kościuszki 1, wstęp wolny
Pokaz filmów nagrodzonych podczas Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR 2010 (PL)
Odbywający się w Poznaniu Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR, to jeden z ciekawszych festiwali filmu animowanego w Polsce. Podczas niego prezentowanych jest ponad 500 filmów z całego świata, w tym retrospektywy, przeglądy, premiery i dzieła pionierów animacji. Gośćmi festiwalu byli wybitni twórcy animacji światowej (m.in. Zbig Rybczyński, Bracia Quay, Bill Plympton) i polskiej (m.in. Witold Giersz, Mariusz Wilczyński, Piotr Dumała). Festiwalowym przeglądom towarzyszy Międzynarodowy Konkurs ANIMATOR, w którym jury ocenia filmy z 20 krajów. ANIMATOR to także spotkania z twórcami, wystawy, warsztaty, wykłady oraz Animator Dla Dzieci.

godz. 13.00 Gminne Centrum Kultury w Gródku, ul. ul. Chodkiewiczów 4, wstęp wolny
Pokaz filmów nagrodzonych na Festiwalu OFFELIADA (PL)
Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich i Niezależnych OFFELIADA to festiwal, od 2007 roku odbywający się w Gnieźnie, pierwszej stolicy Polski. Bogaty program festiwalu każdego roku wypełniają warsztaty filmowe, pokazy specjalne, spotkania z twórcami, wernisaże oraz koncerty – mnóstwo wydarzeń związanych z kulturą niezależną. Od pierwszej edycji filmowcy z całej Polski walczą o statuetkę OFFELII – głównej nagrody festiwalu. Więcej: www.offeliada.pl

godz. 13.45 Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze, ul. 1 Maja 77, wstęp wolny
Pokaz filmów nagrodzonych na Festiwalu TRANZYT (PL)
Nazwa Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych TRANZYT wywodzi się z łacińskiego słowa „transitus” oznaczającego „przejście”. Dla twórców tego festiwalu to także pewien proces, zmiana, droga do pokonania. O idei imprezy piszą tak: „Ludzki fenomen przenoszenia się w opowieść interesuje nas szczególnie w odniesieniu do rzeczywistości. Zdając sobie sprawę z jej subiektywności i różnorodności, cenimy twórczość, która staje z nią twarzą w twarz. TRANZYT to również stosunek do innych światów, które spotykamy na swoich szlakach. Światów, które tak pochopnie nazywamy obcymi, bo nie zdajemy sobie sprawy z ukrytych w nas samych przejść. W zgiełku wspólnot i samotności stwarzamy miejsca, gdzie można poczuć odmienność i powiązania dróg prowadzących przez lasy rąk i labirynty linii papilarnych”. Na TRANZYT składają się takie wydarzenia, jak projekcje filmów dokumentalnych, koncerty najciekawszych zespołów z Europy Środkowej, giełda inicjatyw, czyli targi działań zaangażowanych społecznie, kulturalnie i ekologicznie, a także wystawy dokumentalnych projektów wizualnych.

godz. 16.00 Wydział Pedagogiki i Psychologii U w B, ul. Świerkowa 20, wstęp wolny
Pokaz filmów z Festiwalu GRENZLAND FILMTAGE w Selb(GER)
Grenzland-Filmtage to nieduży festiwal filmowy, odbywający się w Selb, miejscowości położonej na czesko – niemieckim pograniczu. Podczas festiwalu prezentowane są filmy, pochodzące z pogranicznych terenów różnych krajów Europy Wschodniej. Odbywa się także promocja młodych filmowców, tworzących na europejskich uniwersytetach. Każdego roku w imprezie biorą udział twórcy m.in. z Polski, Rosji, Łotwy, Białorusi, Albanii, Czech… Dzięki temu kameralna i senna mieścina w Niemczech, już tradycyjnie – dokładnie w tydzień po Wielkanocy, zmienia się na siedem dni nie do poznania. Warto się wybrać, by osobiście się przekonać, „co piszczy” w młodym kinie w naszej części Europy.

godz. 18.00 kino Forum, ul. Legionowa 5, wstęp wolny
Blok konkursowy OKNO NA WSCHÓD
THREE POTATOES reż. Giampietro Balia, Estonia,  2010, 9’35”
HERITAGE reż. Fariz Ahmedov, Azerbejdżan, 2010, 12’
ANYTHING FOR YOU reż. Toma Waszarow, Bułgaria, 2009, 19’
VTORZENIJE - VOSPOMINANIJA reż. Artem Hakalo & Alexander Hakalo, Ukraina, 2010, 14’35”
THE LIGHTHOUSE reż. Velislava Gospodinova, Bułgaria, 2009, 4’50”
MINIATURES reż. Evgeny Sysoev, Białoruś, 2010, 4’40”
PRAWO DO ŚMIERCI reż. Ekaterina Sewastianowa, Białoruś, 2010, 19’20”
SEA OF DESIRES reż. Shota Gamisonia Rosja, 2010, 27’
TURN reż. Maria Afanasieva, Rosja, 2010, 25’
* uwaga podana kolejność nie jest kolejnością projekcji konkursowych

godz. 18.30 Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach, ul. ul. Piłsudskiego 37, wstęp wolnyPokaz filmów Algirdasa Selenisa(LT) oraz spotkanie z reżyserem
Algirdas Selenis to litewski producent, reżyser, scenarzysta, projektant i pisarz. Od 1999 roku należy do Związku Filmowców Litewskich, w ramach którego, od 2007 roku przewodniczy Gildii Animatorów. Filmy Algirdasa Selenisa i Aurike Selenien?, z którą tworzy większość filmów, wyróżniają się wysmakowanym aspektem kolorystycznym oraz malowniczymi zapożyczeniami z litewskich opowiadań i baśni. Jego filmy prezentowane były na całym świecie. 
godz. 20.30 kino Forum, ul. Legionowa 5, bilet 15 zł przedsprzedaż i 20 zł w dniu koncertu
koncert: SPIĘTY (PL)
Spięty, czyli Hubert Dobaczewski – charyzmatyczny i bardzo kreatywny wokalista i gitarzysta jednego z najlepszych zespołów alternatywnych Lao Che, z którym nagrał cztery płyty („Gusła”, „Powstanie Warszawskie”, „Gospel”, „Prąd Stały/Prąd Zmienny”). Zaliczany do grona najciekawszych „głosów” i najoryginalniejszych autorów tekstów na polskiej scenie muzycznej. Jego pierwsza solowa płyta „Antyszanty”, wydana przez Antenę Krzyku/Open Sources, ukazała się w listopadzie ubiegłego roku. Została świetnie przyjęta zarówno przez słuchaczy, jak i krytyków muzycznych. Jak piszą o tym projekcie ci ostatni, jest to „muzyczna opowieść, utrzymana w szantowo-knajpianym klimacie, gdzie eklektyczna muzyka łączy miejski folk z przypominającą kraftwerk’ową elektroniką, a wieloznaczne, nasączone morzem, erotyką i alkoholem teksty, żartobliwe i tragiczne zarazem, prawią o życiu i śmierci”.
Na koncertach Spięty występuje sam. Nie tylko śpiewa, ale także obsługuje wszystkie instrumenty w tym: gitarę, banjo, instrumenty perkusyjne, efekty oraz automat perkusyjny.


3 grudnia 2010
godz. 17.00 kino Forum, ul. Legionowa 5, wstęp wolny
Blok konkursowy: CAŁY TEN ŚWIAT
TIDELANDERS reż. Max Zahle, Niemcy, 2009, 12’18”
PROTOPARTICLES reż. Chema Garcia Ibarra, Hiszpania, 2009, 7’
CALAMITY JANE LETTRE A SA FILLE reż. Vincet Richard, Francja, 2010, 3’46”
EL CORTEJO reż. Marina Seresesky, Hiszpania, , 2010, 14’
UWE + UWE reż. Lena Liberta, Niemcy, 2009, 11’50”
LA VIDA QUE ME QUEDA reż. Hugo Martin Cuervo, Hiszpania, 2010, 13’
FLESH COLOR reż. Masahiko Adachi, Japonia, 4’10’’ 2010
ARTALDE reż. Asier Altuna, Hiszpania  8’, 2010
CHEWING-GUM reż. Benoit Desjardins, Kanada, 2010, 5’52’’
ÁMÁR reż. Isabel Herguera, Hiszpania, 2010, 8’
UN NOVIO DE MIERDA reż. Borja Cobeaga, Hiszpania, 2010, 3’30’’
LEFT RIGHT reż. Stavros Raptis & Argyris  Germanidis Grecja, 2009, 14’
LA GRAN CARRERA reż. Kote Camacho, Hiszpania 7’, 2010
MEMORY OF TOMORROW reż. Pekka Saari, Finlandia, 2010, 29’
PHIL’S ROOM reż. Jesus Mateos, Wielka Brytania, Hiszpania, 2010, 15’
* uwaga podana kolejność nie jest kolejnością projekcji konkursowych

godz. 20.00 kino Forum, ul. Legionowa 5, wstęp wolny
Blok konkursowy: NIEZALEŻNI
POMAŁU reż. Tomasz Wolski, 2010, 30’
TEZA reż. Tomasz Cechowski i Grzegorz Paluch, 2009, 1’24”
LOVE AND SHADOW reż. Dorota Zglobicka, 2010, 22’51”
RYTUŁAŁ reż. Zbigniew Czapla, 2010, 5’30”
ZA BURTĄ reż. Bartosz Paduch, 2009, 23’
STEAM reż Tomasz Pawluczuk 2009 4’10’
NIEWIDZIALNI reż. Katarzyna Godek 2010, 15’
POLSKA NOWELA FILMOWA reż. Dorota Lamparska 2009, 30’
GDYBY RYBY MIAŁY GŁOS reż. Tomasz Jurkiewicz 2010r. 27’
ROGERS – THE PUPPETEER reż. Krzysztof Kiziewicz, 2010, 3’40”
* uwaga podana kolejność nie jest kolejnością projekcji konkursowych

godz. 23.00 klub ODEON, ul. Legionowa 5, ul. Akademicka 10/1, wstęp wolny
KOMPOTT
- the Russian party collective (GER)
Kompott to rosyjski kolektyw didżejski, serwujący podczas imprez klubowych wybuchowy koktajl wstrząśniętych i zmieszanych rytmów: BabuszkaBreaks, BalkanGrooves, VodkaMusica, RusSka, ElektroPolka, KazaczokSwing! Kiedy ekipa Kompottu zaczynała organizować imprezy w 2003 roku, planowała zaszczepić nieco wschodniego ducha wśród Niemców. Kompott potrafi uchwycić stan umysłu młodych ludzi ze wschodniej Europy: mieszankę fatalizmu i zabawy, hedonizmu i bohaterstwa, radykalizmu i romantyki. Katja, Katja i Stanislav aka Max Bitter składają w całość wszystkie te elementy w swoim didżejskim arsenale, łącząc je z bitami progresywnej elektroniki, radzieckiej klasyki i motywami ludowymi. To szalony mariaż wschodnioeuropejskich muzycznych stereotypów, takich jak polka, kazaczok, muzyka klezmerska z drum&bass, ska i dubem w połączeniu z brudnymi i bardziej wysublimowanymi Sovjetgrooves. Kompott to głośna, intrygująca i zabawna interpretacja post-socjalistycznej teraźniejszości i jej dziedzictwa kulturowego. To zaproszenie do wyzwolenia się z otaczających nas konwencji i stereotypów – szalej i tańcz na wschodnią nutę! Częścią koncepcji zabawy ŕ la Kompott, są projekcje i wizualizacje, zmieniające każde miejsce w świat z radzieckiego komiksu, w którym pojawiają się bajkowe lasy, burze śnieżne i łąki pełne kwiatów. Jednym słowem szalej i tańcz na wschodnią nutę!

4 grudnia 2010
godz. 13.00 Gran Vía Centrum Języka i Kultury Hiszpańskiej ,  ul. Lipowa 6, III piętro, wstęp wolny
Hiszpańskie śniadanie filmowe -
pokaz filmów z Festiwalu Semana Cine Experimental Madrid(ESP)
Semana Cine Experimental Madrid to, odbywający się od prawie 20 lat w Madrycie, unikalny, międzynarodowy festiwal filmowy, promujący reżyserów „poszukujących”. W założeniu ma to być platforma spotkań dla filmowców działających na polu eksperymentalnej kinematografii. Na festiwal składają się: oficjalna sekcja konkursowa oraz równoległa do niej sekcja pozakonkursowa, prezentująca retrospektywy twórców i festiwali, a także prezentacje i analizy poświęcone wybranym reżyserom, krajom oraz trendom w ogólnoświatowej kinematografii.

godz. 15.00 kino Forum, ul. Legionowa 5, wstęp wolny
Blok konkursowy: STUDENCI cz. I
PRZEZ SZYBĘ reż. Igor Chojna , 2009, 15’
KIERMASZ STORCZYKÓW rez. Natalia Dziedzic, 2009, 8’20”
TAKIE ŻYCIE… reż. Daniel Zieliński 2010 27’27’’
WYCIECZKA reż. Bartosz Kruhlik, 2010, 12’30’’
IMPRESJA KOMPRESJA reż. Justyna Szeller, 2010, 1’58’’
AAA TANIE WIZUALKI reż. Katarzyna Łygońska i Ewa Juszkiewicz, 2009, 1’
NAUKA LATANIA reż. Paweł Wysoczański 2010, 18
PROJECT U reż. Łukasz Górski ,2009, 3’23”
OSIEM reż. Artur Gortatowski, 2009,16’30”
DZIENNIK AUTOSTOPOWICZA – RUMUNIA reż. Sebastian Łukaszuk, 4’20”, 2010
* uwaga podana kolejność nie jest kolejnością projekcji konkursowych

godz. 17.15 kino Forum, ul. Legionowa 5, wstęp wolny
Blok konkursowy: AMATORZY
NIC NIE WIESZ reż. Dawid Ciślak, 2009, 8’32”
PODWÓRKO reż. Marta Hryniuk, 2010, 2’
OSTATNI HUSARZ reż. Irex Janion, 2010, 16’
ROLA reż. Nikodem Wojciechowski, 2010, 10’
DROGA DO SZOŁBIZNESU reż. Marek Kosowiec, 2009, 16’
SPOWITY reż. Mateusz Placek, 2010, 24’54’’
PAUZA reż. Maciej Janicki, 2009, 10’
NIETYPOWE SPOTKANIE DIABEŁKA I DZIEWCZYNY WIELKIEJ JAK SOSNA reż. Grzegorz Makowski, 2010, 3’
JA , CZŁOWIEK W KAPELUSZU I MÓJ BRAT reż. Michał Łukowicz 2010, 17’
LŚNIENIE reż. Mariusz Owczarek 2010, 3’30’’
PIPETA reż. Rafał Sankiewicz, Wojciech Sankiewicz 2010, 9’12’’
HE WHO IS reż. Piotr Tomaszewski 2010, 6’53’’
APOSTATA reż. Bartek Tryzna, 2010, 15’
* uwaga podana kolejność nie jest kolejnością projekcji konkursowych

godz. 20.15 kino Forum, ul. Legionowa 5, wstęp wolny
Blok konkursowy: STUDENCI cz. II
PRZYPIS DO RUBRYKI „SEN” reż. Michał Brożonowicz, 2010, 6’
PRZYRZECZONA reż. Lesław Dobrucki, 2010, 14’
MC. CZŁOWIEK Z WINYLU, reż. Bartosz Warwas, 2010, 20’
BULBA- WŁOS reż. Aleksandra Brożyna, 2010, 8’06’’
PAN OD HISTORII reż. Przemek Filipowicz, 2010, 14’49”
DO DNA reż. Maciej Głowiński, 2009, 20’
HTTP:// reż. Bartosz Kruhlik, 2010, 12’
CO PRZYNIOSŁA MI WODA reż. Paulina Rasińska, 2010, 4’30’’
PYTON W KRAINIE CZARÓW reż. Piotr Hoang Ngoc, 2010, 6’20’
BABIE LATO reż. Maciej Cendrowski 2010, 11’
* uwaga podana kolejność nie jest kolejnością projekcji konkursowych

godz. 22.30 klub METRO, ul. ul Białówny 9A, wstęp 20 zł przedsprzedaż i 30 zł w dniu imprezy
THE QEMISTS SOUND SYSTEM
(UK), KING CANNIBAL(UK), IMO-TEP vs. 3K_SHA (Dvoika.Troika Crew vs. Podaj Kabel - CZ), DJ MELNIZZ(LV), KWIK EKLEKTYK/AURICOM (EBM - Metro), DJ BRAIN (LV), MONDAYJAZZ (LT)
THE QEMISTS SOUND SYSTEM to formacja która zawojowała światową scenę drum&bass. Trójka didżejska: Dan Arnold, Leon Harris i Liam Black oraz Bruno Mc to projekt na dwa decki, komputery i mikrofon. Podczas wspólnych występów, wznoszą się na wyżyny kunsztu didżejskiego, miksując brzmienia z różnych gatunków i tworząc nową jakość z pogranicza mash upów. Łączą w jedną spójną całość klubowe, elektroniczne brzmienie z rockowym, koncertowym rozmachem. The Qemists Soundsystem mieszają wpływy muzyki dancehall, metalu i electro ze stylistyką grime, hip hopu i d'n'b. Zane Lowe z BBC Radio 1 okrzyknął ich „przyszłością muzyki klubowej na miarę The Prodigy”!
www.myspace.com/qemists

KING CANNIBAL swoją muzykę określa jako „brutal deluxe” production, czyli bezkompromisowe industrialne dźwięki i ostre jak brzytwa rymy. Perfekcyjnie łączy d’n’b, ragga, dubstep i rave z samplami największych wykonawców muzyki elektronicznej i potężnymi, pulsującymi basami. Opublikowana przez niego płyta „Let The Night Roar” okazała się jednym z najciekawszych debiutów w katalogu legendarnej wytwórni Ninja Tune, a jego DJ sety pokazały, że nie ma sobie równych w temacie porywania do tańca publiki spragnionej różnorodnych dźwięków. To jeden z tych muzyków, których karierę powinien śledzić każdy miłośnik niebanalnych dźwięków.
www.myspace.com/kingcannibal

EKLEKTYK/AURICOM (eastern borderline massive) – mieszkają w mieście, z którego przez położony w centrum park, a następnie tereny zalesione można dojść do dzikiej puszczy nie wychodząc na szerzej otwartą przestrzeń. Codziennie mijają przykłady architektury wiejskiej – ewenement na krajową skalę. Jednocześnie pozostają na bieżąco ze światowymi trendami muzyki elektronicznej i pokrewnej. Przez to, ich sety cechuje eklektyzm, brawura i energia. Grali od morza po góry, zahaczając o dziesiątki klubów, a także wiele festiwali m.in. Open'er, Slot Art czy Reggaeland. Lokalnie organizują liczne imprezy, m.in. Białystok Up To Date Festival. Śmieją się w twarz muzycznym snobom.

IMO-TEP vs. 3K_SHA (Dvoika.Troika Crew vs. Podaj Kabel - CZ)
Imo-Tep – didżej i producent z Czeskiego Cieszyna, który muzyką drum&bass „zaraził się” podczas imprezy SlimSlamDrum. Szybkie i twarde rytmy tak mu się spodobały, że wkrótce kupił sobie pierwszy winyl. Wśród jego ulubionych projektów i producentów można znaleźć: Gridlok, Hive, Ed Rush&Optical, Noisia, Aquasky, EZ Rollers, Total Science. Koncertował w czeskich i polskich klubach, miał okazję grać przed takimi wykonawcami, jak: Gridlok, Deaselboy, Optiv, Axiom, Drumsound, Jade, Unknown Error, Vlad Sokolov, CTRL-Z, DJ Czech. Członek Dvoika.Troika. Crew, udziela się także w czesko-polskim projekcie DJów i VJów Podaj Kabel/Podej Kabel.

3K_SHA – swoje pierwsze ambicje na elektronicznej scenie zaspokajał już w wieku 17 lat, objeżdżając kluby z formacją Drumatix, jako MC Trick Shoot. Gdy poznał sztukę miksowania płyt, stał się multiinstrumentalistą 3k_sHa. Myśli o rozwinięciu live projektu z didżejem Imo-Tepem (chce dokomponować do muzyki elektronicznej żywą perkusję i siedmiostrunową gitarę). Aktywnie promuje i rozwija czesko-polski projekt Podaj Kabel/Podej Kabel. Częsty rezydent klubu Dziupla w Czeskim Cieszynie, koncertował w klubach w Czechach i w Polsce. 
www.myspace.com/3ksha

DJ MELNIZZ – wcześniej (1997) reprezentant łotewskiej sceny techno, po jakimś czasie uległ stylowi jungle/drum&bass. Obecnie, po latach grania i przesłuchaniu tysięcy płyt, jego zainteresowania kręcą się wokół bass-u i wszelakich kombinacji i możliwych manipulacji dostępnymi dźwiękami.
www.myspace.com/djmelnizz

DJ BRAIN – jeden z najbardziej rozpoznawalnych didżejów nadbałtyckiej sceny drum&bass, regularnie grający sety w klubach Łotwy, Litwy i Estonii. Członek Bio.codes crew, autor i producent znakomitych drum&bassowych setów.
www.myspace.com/djbrain187
MONDAYJAZZ – ten legendarny litewski duet tworzą Justas Fresh i Tadas Quazar. Od ponad dekady rządzą na parkietach, skreczując i składając bity ze starych winyli i najświeższych produkcji cyfrowych z całego świata. Jako Mondayjazz grają od 3 lat i teraz, ramię w ramię, pracują z takimi tuzami jak Dimlite, Dorian Concept, Fulgeance czy DZA. Porywają publiczność znakomitym doborem płyt i występami z Ableton live, a grając muzykę elektroniczną – „przemycają” przy okazji mnóstwo innych rzeczy.

5 grudnia 2010
godz. 13.00 KOPILUWAK, ul. Sienkiewicza 9, wstęp wolny
Śniadanie Mistrzów
– pokaz filmów zrealizowanych przez członków jury
Bardzo smakowite danie filmowe na śniadanie, czyli spotkanie z Jury Festiwalu ŻUBROFFKA 2010 oraz ich realizacjami filmowymi. Wyśmienita kawa, twórcza atmosfera i pożywny pączek gratis… Właśnie tak rodzi się nowa, śniadaniowo – filmowa, tradycja!
Program pokazu:
„Szansa na nowe życie” reż. Jerzy Kalina, 2009, 25’
„Jak Erich stracił pracę” reż. Kai von Westerman, 1999, 90’
„Twoja ulica, moja ulica” real. Kornel Miglus
„Zestaw reklam” montaż Magdalena Mikołajczyk

godz. 16.00 kino Forum, ul. Legionowa 5, wstęp wolny
Pokaz filmów z Festiwalu DOCUDAYS w Kijowie(UA)
Organizowany od 8 lat w Kijowie Docudays UA, to jedyny ukraiński międzynarodowy festiwal filmów dokumentalnych, poświęcony prawom człowieka. Podczas festiwalu pokazywane są dokumenty z całego świata: z Europy, obu Ameryk, Azji i Afryki. Oprócz pokazów filmów, w czasie festiwalu odbywają cię warsztaty z uznanymi na świecie dokumentalistami, takimi jak Marcel Łoziński, Jacek Bławut, Patrick Barberis, Sergei Bukovsky i wielu innych. Następnie, w ciągu całego roku selekcja filmowa z Docudays UA jeździ po całej Ukrainie. Organizatorzy szacują, że tegoroczną edycję obejrzy ok. 20 tysięcy widzów (m.in. na pokazach filmowych i panelach dyskusyjnych). Festiwal Docudays UA jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Festiwali poświęconych Prawom Człowieka w Filmie.
godz. 18.00 kino Forum, ul. Legionowa 5, wstęp wolny
Ogłoszenie wyników Festiwalu
+ pokaz filmu Bazyl. Człowiek z kulą w głowie reż. Jean-Pierre Jeunet

Na zakończenie Festiwalu, po ogłoszeniu wyników i uroczystym wręczeniu nagród, można będzie zobaczyć ostatni film Jean-Pierre Jeuneta, reżysera oscylującego w swych filmach między „światem fantazji a nostalgią, między wizją przyszłości a tęsknotą za przeszłością”. Jego filmy są bardzo bliskie idei festiwalu, w której zawiera się otwartość, szacunek dla odmienności i różnorodności, potrzeba inicjowania spotkań twórców otwartych na świat, ludzi, posiadających poczucie humoru oraz kochających naturę i jej wytwory.
Bazyl. Człowiek z kulą w głowie” (Francja, 2009, 105 min) to przewrotna komedia kryminalna o człowieku z kulą w głowie, który postanawia zemścić się na przemyśle zbrojeniowym. Bazyl ma w głowie pocisk, od którego może w każdej chwili umrzeć. Jakby brakowało nieszczęść, jest także sierotą, a po powrocie ze szpitala dowiaduje się, że nie ma również pracy ani mieszkania. Staje się bezdomny. Przygarnia go odrzucona przez społeczeństwo grupa śmieciarzy, żyjąca w swoim królestwie stworzonym z odpadków. Bazyl postanawia zniszczyć producentów broni z pomocą swoich nowych przyjaciół...