7 stycznia 2011

Islandia: Wyspa stracona?

Mieszkańcy Islandii nie noszą nazwisk, więc w książce telefonicznej znajdziesz ułożone alfabetycznie imiona. Althing, islandzki parlament, wygląda jak mały domek, a w jego pobliżu sprzedają ponoć najlepsze na świecie hot dogi. Islandczycy jadają gnijącego rekina i kryją się przed wybuchami wulkanów. Jako pierwsi mieli panią premier lesbijkę, która dokonała coming outu. I jako pierwsi musieli ogłosić bankructwo z powodu kryzysu na rynkach finansowych. Islandia to również kraj o niezwykle bogatej kulturze. Muzyka — Björk i Sigur Rós, filmy — Nói albínói i 101 Reykjavíka także teatr i literatura. Jakim cudem ludzie na tej małej wyspie są tak twórczy i utalentowani?



W trakcie najbliższego spotkania Krytyki Politycznej w Białymstoku o Islandii opowiedzą:

Joanna Tokarz-Haertig – socjolożka, absolwentka UW, członkini zespołu Krytyki Politycznej. Kiedyś koordynatorka projektów w Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce oraz współautorka publikacji dotyczących tematyki współpracy międzypokoleniowej, dyskryminacji ze względu na wiek. Od sierpnia 2009 związana ze Stowarzyszeniem im. Stanisława Brzozowskiego, zajmuje się działaniami związanymi z programem Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat. Organizatorka festiwalu „Kulturalne oblicza Islandii”.

Jakub Bożek – absolwent Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej, aktualnie studiuje socjologię na Uniwersytecie Łódzkim. Członek zespołu Krytyki Politycznej, ekspert ds. ekologii i rozwoju. Laureat drugiej nagrody w konkursie dziennikarskim „Media z klimatem!”. Redaktor książki „Islandia. Przewodnik nieturystyczny”.

Agnieszka Wiśniewska – absolwentka polonistyki na UKSW, ukończyła studia podyplomowe „Komunikacja społeczna i media” w Instytucie Badań Literackich PAN. Napisała pierwszą biografię Henryki Krzywonos „Duża Solidarność, mała solidarność”. Współautorka ksiązki "Islandia. Przewodnik nieturystyczny”. Koordynuje działania Klubów Krytyki Politycznej.

Prowadzenie Michał Sydow – student socjologii Uniwersytetu w Białymstoku. Członek Klubu Krytyki Politycznej w Białymstoku.

Dyskusji towarzyszy publikacja "Islandia. Przewodnik nieturystyczny" wydany przez Krytykę Polityczną. Pierwsze sto osób bezpłatnie otrzyma publikację w trakcie spotkania.

26 stycznia, środa, godz. 17.30, Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19, Białystok.

Jest to kolejne spotkanie z cykl debat Klubu Krytyki Politycznej w Białymstoku, podczas którego będziemy rozmawiać o kulturze, modelach socjo-ekonomicznych i postrzeganiu naszych europejskich sąsiadów. Podczas następnego spotkania przyjrzymy się bliżej Rosji.