9 grudnia 2011

Biografie FEST: Czesław Miłosz

Mijający rok 2011 był ogłoszony rokiem Czesława Miłosza. Na koniec cyklu spotkań Biografie FEST chcielibyśmy porozmawiać o jego dziedzictwie. Co w ogromnej spuściźnie literackiej i poetyckiej noblisty może nadal inspirować i ciekawić? Czy Miłosz był pisarzem politycznym?

15 grudnia (czwartek) godz. 18:00
Centrum im. Ludwika Zamenhofa

W rozmowie udział wezmą 
Marta Konarzewska, Agnieszka Wiśniewska oraz Jaś Kapela.
  

CZESŁAW MIŁOSZ

Poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz; w latach 1951–1989 na emigracji, do 1960 we Francji, następnie w Stanach Zjednoczonych; w Polsce do 1980 obłożony cenzurą; laureat Neustadt International Prize for Literature (1978) i Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1980); profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i Uniwersytetu Harvarda; w 1993 powrócił do kraju, członek Polskiej Akademii Umiejętności, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, kawaler Orderu Orła Białego; pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce. Przed II wojną światową Miłosz – obok Józefa Łobodowskiego – był poetą katastroficznym, uderzającym w ton wizyjny stylizacją na głos starotestamentowych proroków. Od innych twórców formacji Żagary odróżniał go kult klasycystycznych rygorów. Po wojnie jego poezja stała się bardziej intelektualna; wiązała się z ambicjami odbudowania trwałych wartości europejskiej kultury, sumienia i wiary. Literaturę pojmował wówczas jako drogę do ocalenia po klęsce poczucia człowieczeństwa. W latach 70. zaczęła w niej dominować tematyka religijna i kontemplacyjna. Jego książki zostały przetłumaczone na 44 języki.

GOŚCIE 

Marta Konarzewska  - krytyczka literacka. Pracuje nad doktoratem o polskiej literaturze feministycznej. Wicenaczelna lesbijsko-feministycznego magazynu „Furia".

Agnieszka Wiśniewska  - absolwentka polonistyki na UKSW, ukończyła studia podyplomowe „Komunikacja społeczna i media” w Instytucie Badań Literackich PAN. Napisała pierwszą biografię Henryki Krzywonos „Duża Solidarność, mała solidarność”. Koordynuje działania Klubów Krytyki Politycznej.

Jaś Kapela  - pisarz, felietonista, zwycięzca niezliczonej ilości poetyckich slamów, wydał tomiki wierszy Reklama (2005) oraz Życie na gorąco (2007). Jego prozatorskim debiutem była książka Stosunek seksualny nie istnieje (2008).
  
BIOGRAFIE FEST 

„Biografie FEST” to organizowany przez Klub Krytyki Politycznej w Białymstoku projekt mający na celu przybliżenie biografii wybitnych postaci polskiej kultury, zarówno historycznych, jak i współczesnych. Rok 2011 został ogłoszony przez polski parlament rokiem zarówno Czesława Miłosza, jak i Stanisława Brzozowskiego. Spotkania poświęcone tym postaciom oraz Janowi Józefowi Lipskiemu mają za zadanie pokazać twórców jako autorów wciąż żywych, będących przedmiotem krytycznych analiz i skłaniających do dyskusji, postaci dzięki, którym można lepiej zrozumieć wiele problemów współczesności.

Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Prezydenta Miasta Białegostoku.